top of page

Uzun Ara Verdikten Sonra Spora Başlamak

Güncelleme tarihi: 12 May 2023

Uzun Bir Aradan Sonra Spora Dönmek ve Egzersiz Yapmak

En son antrenmanın üzerinden çok mu zaman geçti? Spor hayatınıza geri mi dönmek istiyorsunuz? Yapmanız gereken şeyleri gelin kısaca özetleyelim.

Sağlıklı Alışkanlıklarınızı Yeniden İnşa Edin

Fiziksel sağlığınız ve fitness performansınız, spor salonunun dışında gerçekleşen şeyler de dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Uyku, stres seviyeleri, beslenme, alkol alımı ve su tüketimi, genel sağlığınızı ve vücut tepkinizi belirlemede rol oynayan değişkenler arasındadır.

Dahası, bu faktörlerin çoğu birbiriyle bağlantılıdır; Örneğin yüksek alkol alımı, hidrasyon seviyelerini ve uyku kalitesini etkileyebilir, bu da stres seviyenizi yükseltir ve daha fazla yeme isteğini tetikleyerek kötü yiyecek seçimleri yapmanıza neden olur. Alkol sonrası kötü geçen bir geceden sonra spor salonunda nasıl performans göstereceğinizi mi düşünüyorsunuz? Sağlıklı alışkanlıklarınızı ve rutinlerinizi düzene sokun bu şekilde spor hayatınıza geri dönmenin daha kolay olduğunu göreceksiniz.

Isınma, Soğuma

İlk olarak kaslarınızı yenilemeniz ve egzersiz yapmak için hazırlamanız gerekecek. Her egzersizden önce, kaslarınızı esneterek vücudunuzu harekete geçirin.

Ağırlıkları Azaltın

Kaslarınızı ve eklemlerinizi rahatlatmak için daha hafif başlayın. İyi bir ipucu, kaldırdığınız ağırlıkların %70-80’inden fazlasını kaldırmamaktır. Örneğin 40kg bench press yaptıysanız, 30kg ile başlayın.Her hafta ağırlığın yaklaşık %10’unu artırarak ilerleyin.

Tekrarları Azaltın

Set başına tekrarlarla benzer bir yaklaşım benimseyin. Kademeli yükleme burada sizin için anahtardır. Eğer set başına 12 tekrar yaptıysanız, şimdi sadece 6 yapmayı hedefleyin. Vücudunuzun egzersize yeniden alışmasına izin verin.

Kendinizle Giriş Yapın

Kendinizi çok mu zorluyorsunuz? Yaptığınız her harekette dikkatli olun, kendinizi sürekli kontrol edin ve vücudunuzu dinleyin. İzlenecek basit bir genel kural şudur: Şüphe duyduğunuzda, yapmayın. Aşırıya kaçıp kendinize zarar vermektense, “az çalışmanız” sizin için daha iyidir.

Profesyonel Yardım Alın

Kişisel antrenörünüz varsa bir adım öndesiniz demektir. Kişisel bir antrenörle çalıştığınız zaman daha da ileri gidebilir ve yaptığınız tüm hareketlerden verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Uzun Ara Verdikten Sonra Spora Başlamak
Uzun Ara Verdikten Sonra Spora Başlamak

Comments


bottom of page