top of page

Kondisyon Nedir?

Güncelleme tarihi: 12 May 2023

Kondisyon Nedir?

Kondisyon Nedir:  Günümüzde sporcuların dayanıklılık, güç ve hızını kapsayan bir tanım olarak kullanılmaktadır. Aslına baktığımız zaman kondisyonu yalnızca bir sporcuya odaklamakta doğru bir yaklaşım değildir. Her insan basit bir şekilde de olsa kondisyon sahibidir.

Aslına baktığımız zaman kondisyon ve dayanıklılık ifadeleri sık sık birbirleri ile karıştırılmaktadır. Bu noktada dayanıklılık tanımı, vücudumuzun genel yorgunluğa karşı göstermekte olduğu direnci tanımlamaktadır. Öte yandan kondisyon ise spor yapan kişilerin ya da harekete dayalı olarak iş gören kişilerin anlık olarak gösterdikleri performans düzeyi şeklinde açıklanabilir. Her iki kavramı da bu şekilde ele almak çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Kondisyon Nasıl Arttırılır?

Kondisyon nasıl arttırılır gibi soruların cevabı birçok kişi tarafından merak edilen bir konu olarak dikkat çekiyor. Tabii ki kondisyonu arttırmak ve sağlamak mümkündür. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken hassas detaylar bulunmaktadır. Kondisyon arttırmak için ilk olarak bir hedef belirlenmeli ve bu hedef baz alınarak hareket edilmelidir. Bu hedef dilerseniz sağlıklı bir kondisyonu çalışması dilerseniz de kuvveti arttırmak gibi amaçlarla kardiyo egzersizi gibi çalışmalar yapmak olabilir. Kondisyonu artışı sağlamak için öncelikle aceleci davranmamak ve planlı bir şekilde ilerlemekte fayda vardır. Aksi takdirde istenilen verim alınamayabilir ve sakatlık gibi olumsuz durumlarla karşı karşıya kalma ihtimali de artar.

Kondisyon çalışmaları için mümkün mertebe açık hava seçilmeli. Derin nefes alarak ciğerlerin bol bol temiz havaya ulaşması sağlanmalıdır.

Kondisyon çalışmaları sırasında belirli aralıklarla dinlenmeye özen gösterilmeli.

Vücudun temel ihtiyaçları arasında kabul edilen protein ve karbonhidratların düzenli ve yeterli bir şekilde alınması gereklidir. Aksi takdirde çalışmalardan alınan sonuçlar olumsuz etkilenecektir.

Kondisyon çalışmaları her ne olursa olsun belirli bir plan ve düzen içerisinde gerçekleştirilmelidir.

Su içmek kondisyon çalışmaları için oldukça önemli bir unsurdur. Çalışmadan önce, çalışma esnasında ve çalışmalardan sonra bol bol su tüketmeye özen göstermelisiniz.

Eğer fazla kilo gibi sorunlar söz konusu ise bu kilolardan bir an önce kurtulmak gibi hedefler yerine kilolardan zamana yayarak kurtulmayı hedeflemeniz çok daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

Kas gücü çalışmalarında düşük ağırlık ve fazla tekrar metodunu tercih etmelisiniz.

Kondisyon Nedir?
Kondisyon Nedir?

留言


bottom of page