top of page

Kilo Alma

Güncelleme tarihi: 12 May 2023

Kilo Alma

Diyet denildiği zaman akla ilk gelen şey genellikle zayıflama olsa da kilo almak içinde bir diyet programının düzenli  bir şekilde uygulanması gerekmektedir. Eğer bireyde kilo alımını engelleyecek herhangi bir rahatsızlık ya da hastalık bulunmuyorsa uygun bir diyet planlaması ile kısa süre içerisinde ideal kiloya ulaşmak mümkün. Orantılı ve formda bir vücut için bir uzmandan yardım alarak kilo alma odaklı diyet planlamaları yapabilirsiniz. Peki kilo almak için yapılması gerekenler neler? Kilo alma sürecinde nelere dikkat edilmesi gerekiyor?

Kilo Almak İçin Yapılması Gerekenler

Öncelikle belirtmek gerekiyor ki kilo almak istiyorum diyen bireylerin ilk olarak zayıflığa neden olan bir hastalığa sahip olup olmadıkları konusunda fikir sahibi olmaları gerekiyor. Bu konuda bir uzman doktordan yardım alınabilir. Eğer böyle bir sorununuz yoksa günlük hayatınıza ekleyeceğiniz bazı alışkanlıklarla sağlıklı kilo alma sürecine başlayabilirsiniz.

  1. Sabah uyandığınızda 1 çay bardağı ile 1 su bardağı kadar kefir tüketin. Bunu uyanır uyanmaz yapın ve alışkanlık haline getirmeye çalışın.

  2. Kahvaltı yapmayı asla aksatmayın. Kilo alamıyorum diyen kişiler genellikle sabah saatlerinde son derece iştahsız olurlar ve çok fazla yemek yiyemezler. Dolu dolu bir kahvaltı yapamasanız dahi kahvaltı öğününü boş geçmemeye gayret göstermenizde fayda var. 1 yumurta, 1 – 2 dilim kadar peynir, yine 1 – 2 dilim ekmek ve birkaç tane zeytinde olsa kahvaltı yapın. Aynı şekilde öğlen ve akşam ana öğünlerini de kesinlikle atlamamaya çalışın.

  3. Kilo alma süreci içerisinde kritik öneme sahip olan şeylerden bir tanesi de protein alımına özen göstermek olarak bilinmektedir. Günlük ihtiyacınız olan protein miktarını almaya özen gösterin. Örneğin; 60 kilo iseniz günlük 80 gram kadar protein almanız gerekmektedir. Bu değerlere dikkat etmelisiniz.

  4. Rafine karbonhidrat içerikli gıdalar yerine kompleks olanları tercih edin. Yani şeker ya da ilave şeker içeren gıdalar yerine kuru baklagilleri ya da tam tahıllı un ürünlerini tercih etmeye gayret edin.

  5. Ara öğünlerde 1 – 2 porsiyon kadar mevsim meyvesi tüketmeye çalışın. Yine ara öğünlerde 1 avuç içi kadar kuruyemişte tüketebilirsiniz.

  6. Sağlıklı kilo alma sürecinizin en büyük destekçilerinden birisi de su olacaktır. Öğün aralarında toplam 8 – 10 bardak kadar su tüketin.

Kilo Alma
Kilo Alma

Comments


bottom of page