top of page

Fitness

Güncelleme tarihi: 12 May 2023

Fitness

              Kişisel sağlık hepimiz için son derece önemli bir konu. Kişisel sağlığımızı koruyabilmek için birçok farklı spor yapabiliriz. Bu sporlar arasında günlük yaşama en uygun olan ve en çok tercih edilenlerden bir tanesi de fitness olarak dikkat çekiyor. Fitness sporu hem fiziksel hem ruhsal sağlığımız açısından son derece faydalı bir spor dalı olarak öne çıkıyor. Peki, fitness nedir?

              Fitness; kelime anlamı olarak baktığımızda sağlıklı ve formda kalmak anlamlarına gelen bir kelimedir. Diğer spor dallarından farklı olan yönü ise fitness sporunda hedefin istenilen kas gruplarının güçlendirilmesi ve sıkılaştırılmasıdır.

Fitness’ın Faydaları Nelerdir?

Fitness faydaları nelerdir ya da fitness yapmak sağlıklı mı gibi soruların cevabını arıyor olabilirsiniz. Öncelikle belirtmek gerekiyor ki fitness; kas gelişiminin sağlanması, kilo vermek, kilo almak, kişinin fit ve sağlıklı bir görünüme kavuşması ve günlük hayatın daha sağlıklı bir şekilde yaşanması alışkanlığının kazandırılması gibi birçok faydaya sahiptir. Genel olarak fitness faydaları ise şu şekildedir;

              Metabolizmayı hızlandırır

              Metabolizma hızı sadece tüketilen besinlerle ve su tüketilmesi ile artmaz. Fitness egzersizleri de metabolizmanın hızlanmasını sağlar. Özellikle de yağ oranını azaltmak, kilo vermek gibi hedefleriniz varsa fitness ideal bir spor olacaktır.

              Zindelik kalmanıza yardımcı olur

Fitness tıpkı diğer spor dallarında da olduğu gibi canlı ve dinç kalmanıza yardımcı olur. Bu sayede fitness yapan kişi günün geri kalanını enerjik ve zinde bir şekilde geçirebilir. Böylelikle günlük hayatın kalitesini arttırmak ve günü çok daha verimli bir şekilde geçirmek mümkün hale gelecektir.

              Ruhsal sağlığı destekler

              Fitness yalnızca daha kaslı bir kişi olmanızı ya da fiziksel sağlığınızın artmasını sağlamaz. Fitness’ın en önemli parçalarından bir tanesi de bisiklet sürme ya da koşma olarak bilinen kardiyo hareketleridir. Bu egzersizler sonucunda dopamin ve seratonin olarak bilinen mutluluk hormonlarının salgılanması artar. Bu bakımdan ele alındığında fitness ruhsal sağlığın artması ve ruhsal gelişimin desteklenmesi konusunda da son derece etkili bir spor dalı olarak kabul edilmektedir.

              Düzenli uykuyu destekler

              Sağlıklı bir yaşamda uykunun önemi tartışılmazdır. Fitness egzersizleri; uykudan alınan verimi arttıracak ve daha düzenli bir uyku alışkanlığına sahip olmanıza destek olacaktır.

Fitness
Fitness

Commentaires


bottom of page