top of page

Sporda Doğru Zaman Dilimi

Güncelleme tarihi: 12 May 2023

Sporda Doğru Zaman Dilimi

Antrenmanlarda önemli olan sadece “ne” ve “nasıl” olduğu değildir. Bilim, ‘ne zaman’ sorunun sağlığınızı farklı bir şekilde etkileyebileceğini gösteriyor.

Egzersiz yapmayı; günün erken saatleri mi yoksa uzun geçen bir günün yorgunluğunu atmak için akşamları mı tercih ediyorsunuz? Yoksa öğle yemeği saatinizi spor salonunda mı değerlendiriyorsunuz? Genel olarak değinirsek, egzersiz yapmak için doğru ya da yanlış zaman yoktur. Düzenli olarak devam ettiğiniz sürece daima faydalarını görürsünüz. Ancak günün farklı saatlerinde egzersiz yapmanın farklı faydaları vardır.

Sabah Sporu

  1. Egzersizi kalıcı bir alışkanlık haline getirmek istiyorsanız, araştırmalar sabah egzersizlerinin size yardımcı olabileceğini söylüyor. Bunun nedeni, günün geri kalanında iş ve özel hayatınız sizi baskılar, proje teslim tarihleri, toplantılar sorumluluklar vb. durumlar ile boğulmadan önce iyi bir sporu aradan çıkarmış olursunuz. Aynı zamanda egzersize zamanınızın kalmama olasılığını da ortadan kaldırmış olursunuz çünkü sabahın erken saatlerinde bunun için daima vaktiniz olacaktır.

  2. Bir araştırma; sabahları egzersiz yapan insanların güne mutlu bir şekilde başladıklarını ve sonrasında daha sağlıklı yemek seçimleri yapmaya meyilli olduklarını göstermiştir.

  3. Kuzey Carolina Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma sonucunda, sabah egzersizlerinin vücuttaki kortizolü artırdığını ve gün içerisinde daha zinde hissedilmesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.

  4. Uyandıktan sonra ve kahvaltıdan önce egzersiz yaptığınızda, vücudunuz depolanmış yağın %20’sini yakmaya zorlamakta ve bu nedenle kilo verme hedefleri olanlar için sabahın erken saatleri en ideal zamandır.

  5. Sabah egzersizlerinin üretkenliği artırdığı ve günün geri kalanında ruh halinizi iyileştirdiği gösterilmiştir.

Akşam Sporu

  1. Aksini duymuş olabilirsiniz ama bir araştırma, akşamları egzersiz yapmanın aslında daha iyi ve daha uzun uyumanıza yardımcı olabileceğini buldu.

  2. Diğer bir araştırma, akşamları egzersiz yapanların %20 daha uzun süre dayanabildiğini, bu nedenle dayanıklılık sporları ve uzun süreli spor seansları için ideal bir zaman dilimi olduğunu ortaya koydu.

  3. Bir iş gününün sonunda egzersiz yapmak, endorfinleri doldururken ter atmanıza yardımcı olarak büyük bir stres giderici olabilir. Bu da daha iyi uyumanıza yardımcı olur.

Sporda Doğru Zaman Dilimi
Sporda Doğru Zaman Dilimi

Comments


bottom of page