top of page

Spinning Nedir?

Güncelleme tarihi: 12 May 2023

Spinning Nedir?

Spinning Nedir: Son zamanlarda kondisyonunu arttırmak isteyen sporseverler, spinning sporuna son derece rağbet göstermeye başladılar. Grup ya da tek olarak yapılabilen seanslarda, yüksek tempo ile bisiklet egzersizi yapılmaktadır. Bu noktada öncelikli hedef kondisyonun artmasını sağlamaktır.

Bireylerin tercihine göre antrenör eşliğinde iç ya da dış mekanlarda yapılabilmektedir. Antrenmanlarda aşırı terlemenin sağlanması yoluyla toksinlerin atılmasını, kilo vermeyi, yağ yakımını ve sıkılaşmayı sağlamaktadır. Bu özelliklerinden dolayı birçok kişinin tercihi olduğunu söylememiz mümkün. Spinning antrenmanı ile kondisyon odaklı egzersizler yapıldığından dolayı seansların antrenör gözetiminde ve belirlenen program doğrultusunda yapılması son derece önemli bir nokta olarak dikkat çekmektedir.

Egzersizler esnasında bireylerin nabzı yükseldiği ve kalp atış hızı arttığı için antrenmanlara başlanılmadan öne kalp sağlığı kontrollerinin yaptırılması gereklidir. Sporcunun form tutmasını sağlayan, kondisyonunu arttıran ve zinde kalmasına yardımcı olan spinning antrenmanları kalp sağlığına ilişkin sorunları olan kişiler tarafından yapılmamalıdır. Bu nedenle herhangi bir rahatsızlığınız olmasa dahi spinning antrenmanına başlamadan önce kalp sağlığına ilişkin kontrolleri yaptırmanız son derece önemli bir noktadır.

Spinning Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Vücudu forma sokmak ve kasları daha güçlü bir hale getirmek için yapılan sporlarda, doğru yöntemler izlendiği takdirde istenilen sonuçları almak çok daha kolay olacaktır. Spinning egzersizi antrenmanlarına başlamadan önce şunları bilmenizde fayda vardır;

  1. Spinning egzersizleri haftada iki defa olacak periyotlar halinde yapılmalıdır.

  2. Spinning antrenmanlarının süresi 30 dakika ile 80 dakika arasında belirlenmelidir. Bu süre kişinin vücut kondisyonu, performansı ve deneyimine göre uzman antrenör tarafından belirlenmelidir.

  3. Egzersize başladıktan sonra ilk 5 dakikayı ısınma son 5 dakikayı ise soğuma için ayırmanız gerekmektedir. Bu nedenle toplam çalışma sürenizi henüz başlamadan planlamanızda fayda vardır.

  4. Spinning egzersizleri esnasında nabzın yükseldiği aşamalar sprint olarak isimlendirilmektedir. Çalışma aralıkları ve dinlenmeler de bu durum göz önünde bulundurularak belirlenmektedir.

  5. Farklı spor dallarıyla ilgileniyor olsanız dahi haftada bir defa spinning yapmanız tavsiye edilmektedir. Çünkü genel olarak baktığımız zaman kondisyon nerdeyse bütün spor dalları için vazgeçilmez bir yere sahiptir. Spinning antrenmanları sayesinde ihtiyacınız olan kondisyon seviyesine ulaşabilir ve kondisyonunuzu koruyabilirsiniz.

Spinning Nedir?
Spinning Nedir?

Comments


bottom of page