top of page

FARKINDALIKLI BESLENME NEDİR?

Güncelleme tarihi: 12 May 2023

Farkındalıklı Beslenme Nedir?

Bireylerin yemekle ilgili duyusal farkındalığına ve yemekle ilgili deneyimlerine odaklanan bir yaklaşımdır. Ne tükettiğimiz konusunda dikkatli olmamızın yanı sıra, nasıl ve neden tükettiğimize odaklanarak, daha bütüncül bir bakış açısını kazanmamızı sağlar. Hangi yiyeceklerin bizi beslediğini ve hangi yiyeceklerin sağlıklı kalmamıza yardımcı olduğunu anlama şansımızın daha yüksek olduğunun bilincine varırız.Farkındalık meditasyonu uygulayanların birçoğu, farkındalıklı beslenmenin, diyabetli bireylerin yeme davranışlarını değiştirmelerine yardımcı olmada bir fark yaratabileceğine inanıyor. Yeme alışkanlıklarımızı kontrol etmemize yardımcı olan farkındalıklı beslenme aynı zamanda; yavaş ve dikkati dağıtmadan yeme, sadece doyana kadar yeme, renkleri,kokuları,dokuları ve tatları fark ederek duyularımızı harekete geçirme, gıda ile ilgili suçluluk ve kaygı ile başa çıkmayı öğrenmede bizlere yardımcı oluyor.

Farkındalıklı beslenme adımları nelerdir?

1. Alışveriş listenizle başlayın. Listenize eklediğiniz her öğenin sağlık

değerini göz önünde bulundurun ve alışveriş yaparken buna bağlı kalın. 2.Öğün atlamayın. Öğün atladığınızda açlık hissi ortaya çıktığı içinn yemeye başladığınız

zaman tadını almak yerine doymaya odaklanabilirsiniz. 3. Yemeye küçük bir porsiyonla başlayın. 4. Öğünün tadını çıkarın. Hızlı tüketmek sizi mutlu etmeyeceği gibi, midenizi de tıka basa dolu hissetmenize sebep olabilir. 5. Tüm duyularınıza odaklanın. Yemeğinizi pişirirken, servis ederken ve yerken renk, doku, aromalara odaklanın. Yemeğinizi çiğnerken, tüm malzemeleri, özellikle baharatları tanımlamayı deneyin. 6.Yemeğin tadını çıkarana kadar çiğnemeyi unutmayın.

Dikkatimizi yemek yeme deneyiminin tamamına çektiğimizde,

yemekle ilgili olabilecek karmaşık duygulara daha az kapılırız. Böylelikle, kendimize yemek yeme zevkini yeniden tanımaya izin vermiş oluruz. Farkındalıklı beslenme, uygulayanların kendilerini yargılamayan, olduğu gibi kabul eden birer birey olduklarına dair güvence verir. Farkındalık, uygulayıcıları her anı tam olarak yaşamaya ve hayatlarını olduğu gibi takdir etmeye teşvik eder.

תגובות


bottom of page