top of page

Tek Aletli Çalışmaya Odaklanmanın 5 Faydası

Güncelleme tarihi: 12 May 2023

İster dambıl, Kettlebell veya plaka olsun, yalnızca tek bir egzersiz aletini kullanarak eğitim söz konusu olduğunda daha az şey daha fazladır.

Çekirdek Stabilizasyonunu İyileştirin

Tek bir alet kullanarak bir itme veya çekme hareketi yaparken, gövdeyi iyi durumda tutmak için göbeğin devreye girmesi gerekir (örneğin, gövdeyi gereksiz yere döndürmemek). Temel olarak, vücutta sizi dengede ve sabit tutmak için çekirdek kasları harekete geçiren bir yük dengesizliği vardır. Bu nedenle, merkeze odaklanmadığınız zamanlarda bile, kaçınılmaz olarak bu kaslara da iyi bir egzersiz yapmış olursunuz.

Kullanılmayan Kasları Çalıştırın

Bu pazılarda güç oluşturmak için bir kolunuzla bir dambıl kaldırırsınız. Diğer kolun da aynı etkiyi yapacağını biliyor muydunuz? Bu, vücudun kullanılmayan tarafının doğrudan eğitilmeden güç kazandığı çapraz eğitim olarak bilinir. Anahtar, dinlenme uzvunu harekete geçiren daha yüksek kas kasılmalarını teşvik eden yüksek yük ve düşük tekrarlar kullanmaktır.

Dengesizlikleri Tanımlayın ve Ortadan Kaldırın

Gövde doğal olarak otomatik pilot modunda çalışır; bir dengesizliğin olduğu yerde, telafi etmek için gerekli olanı etkinleştirir. Örneğin, bacaklarınızdan biri diğerinden daha güçlüyse ve ikisini de aynı anda çalıştırırsanız, vücut doğal olarak baskın bacağa daha fazla ağırlık verir. Tek bir alet kullandığınızda ve her seferinde bir uzvuna odaklandığınızda, her biri bağımsız olarak eğitilir ve herhangi bir dengesizliği gözlemlemenizi ve tanımlamanızı sağlar.

Hareket Aralığını Artırın

Tek aletli antrenman, kaslarınıza odaklanmanızı sağlar. Bu, daha fazla kası harekete geçirmenizi ve her birini güçlendirmenizi sağlar. Bunun mutlu sonuçları, vücudunuzun daha esnek olduğunu ve daha geniş bir hareket yelpazesinden keyif aldığınızı göreceksiniz.

Motor Beceri Gelişimi

Tek aletli antrenman yaparken bir seferde vücudun bir tarafını izole ederek, beynin motor engramları geliştirmesine yardımcı olur – motor becerileri destekleyen hareket kalıpları. Bir gömleği düğmelemekten dişlerinizi fırçalamaya, araç kullanmaktan spor salonunda ağırlık kaldırmaya kadar hemen hemen her tür hareket için motor becerileri kullandığımız için bu değerli bir kazançtır.

Bu avantajlardan yararlanmak için, antrenmanınıza tek aletli antrenmanı dahil etme konusunda antrenörünüzle konuşun. Goblet Squat, Single Arm Arnold Press, Plate Ground-to-Overhead ve Renegade Rows, hepsi tek bir alet kullanan egzersiz hareketlerinin iyi örnekleridir.

Tek Aletli Çalışmaya Odaklanmanın 5 Faydası
Tek Aletli Çalışmaya Odaklanmanın 5 Faydası

Comments


bottom of page