top of page

SPORA YENİ BAŞLAYANLAR İÇİN 6 TEMEL KURAL

Güncelleme tarihi: 12 May 2023

SAĞLIKLI BİR YAŞAM SÜRMENİN EN ÖNEMLİ KOŞULLARINDAN BİRİ  DÜZENLİ SPOR YAPMAKTIR

Spora Yeni Başlayanlar İçin 6 Temel Kural: Düzenli spor yapmak, sağlıklı bir yaşam sürmenin en önemli koşullarından biridir. Herkes bu konuda hemfikir olsa da, birçok insan sporu hayatının eğlenceli ve verimli bir parçası haline dönüştürmekte zorlanır. Aksi takdirde, enerjik bir ruh haline, formda ve sağlıklı bir vücuda sahip olmayı kim istemez ki? Eğer sen de spor yapmaya bir an önce başlamak istiyor, ancak bir türlü aradığın motivasyonu ve istikrarı yakalayamıyorsan, sana birkaç önerimiz var! Oldukça basit kuralları hayata geçirerek spor yapmaktan hiç tahmin etmediğin kadar keyif ve verim alabilirsin. Ne dersin, sence de bir kez daha denemeye değmez mi? İşte, spora yeni başlayanlar için sürekliliğin kuralları…

  1. Sana En Uygun Spor Branşını Seç

Baştan anlaşalım: Herkes her spor branşını sevmek ya da uygulamak zorunda değil. Birçok spor dalı ile hiç ilgilenmiyor olabilirsin. Ancak bu ilgisizlik, spor branşlarının tümünün sana hitap etmeyeceği anlamına gelmez. Sakin ve düşük tempolu sporlardan mı hoşlanıyorsun? Trekking, pilates ya da yogaya bir şans verebilirsin. Kaslarını güçlendirmek ve yoğun tempolu antrenmanlar yapmak mı daha çok ilgini çekiyor? O halde fitness, yüzme, HIIT ve kardiyo antrenmanları ne güne duruyor? Burada sözü geçmese de deneyebileceğin ve keyif alıp almadığını gözlemleyebileceğin birçok spor branşı var. Yapman gereken tek şey; vücuduna, sağlık durumuna, kondisyonuna ve ilgi alanlarına en uygun seçeneğe yönelmek. Tulipa club Grup dersleri hedeflerine ulaşman için pusula olacaktır.

  1.  Kendine Hedefler Belirle

Özellikle spora yeni başlayan bir insanın bir anda her gün yoğun tempolu antrenmanlar yapmasını beklemek hiç mantıklı değil. Elbette yoğun antrenman yapmak için isteğin ve gücün olduğunu düşünüyorsan, bunda hiçbir sakınca yok. Ancak spordan çabuk sıkılmamak ya da vücuduna çok yüklenmemek için, kendine gerçekçi hedefler belirlemende fayda var. Antrenman sıklığını ve yoğunluğunu doğru hedefler çerçevesinde koyduğunda, hedeflerini gerçekleştirdiğin her yeni gün senin için yepyeni bir motivasyon olacak.

  1. Tüm Hazırlıklarını Tamamla

Spor yapmak için bir türlü aradığın enerjiyi bulamıyorsan ve her gün kendine yeni bahaneler üretiyorsan, işin içine biraz alışveriş katmaya ne dersin? Tarzına en uygun ve konforlu spor kıyafetlerini seçebilir, uygulamayı tercih ettiğin antrenman programı için gerekli tüm ekipmanları temin edebilirsin. Spor yapmayı hiç canın istemese de spor kıyafetlerini giy ve ekipmanlarını az sonra spora başlayacakmış gibi yerleştir. Daha kolay motive olacağından emin olabilirsin.

Spor yapmak için ihtiyaç duyduğun enerjiyi bir türlü bulamayışının doğrudan beslenme düzeninle ilgisi olabilir. Yüksek oranda yağlı, karbonhidratlı ve rafine şeker içeren besinler tükettiğinde, kendini daha yorgun ve bitkin hissedebilirsin. Ayrıca bu tip besinleri aşırı miktarda tüketmek, vücudunu forma sokmak konusunda da seni oldukça yavaşlatır. Bazal metabolizmana ve sağlığına uygun bir beslenme düzeni oluşturarak kendini çok daha hafif ve enerjik hissedebilirsin.

  1. Dinlenmeyi Unutma

Diyelim ki spora başladın ve ilk birkaç gün her şey tamamen yolunda gitti. Antrenmanlarını aksatmadan yapıyor, her geçen gün kendinle daha çok gurur duyuyorsun. İşte tam da bu noktada asla unutmaman gereken bir şey var: Dinlenmek! Her insanın kaslarının ve vücudunun belirli aralıklarla dinlenmeye ve mola vermeye ihtiyacı vardır. Haftada en az bir gün kendine dinlenmek için zaman tanıyabilir, böylelikle spordan çabuk sıkılma olasılığını en aza indirebilirsin.

  1. Hamlık Ağrılarını Hafif Atlat

Spora yeni başlıyorsan, hangi spor branşını seçersen seç, ilk antrenmanlarından sonra kaslarında hamlık ağrısı oluşması oldukça olası. Ancak bu ağrıların seni yıldırmasına izin vermemelisin. Hamlık ağrılarını önlemek için her antrenman öncesinde ısınma, antrenman sonlarında ise soğuma egzersizlerini uygulamalısın. Tulipaclub eğitmenleri size u konuda destek olacaktır.

Protein ağırlıklı beslenmek de yıkıma uğrayan kaslarının toparlanması açısından büyük önem taşır. Ayrıca günlük tüketmen gereken sıvı miktarını da gözden kaçırmamalısın. Bu kuralları uygulayarak hamlık ağrılarının oluşması ihtimalini en aza indirebilir, her yeni antrenmana daha dinamik ve motive bir şekilde başlayabilirsin.

                                                                                                                                                             Tulipa Spa&Health Club Fitness Departmanı

Comments


bottom of page