top of page

Size Enerji Bombası Yaratacak 8 Besin


Size Enerji Bombası Yaratacak 8 Besin
Size Enerji Bombası Yaratacak 8 Besin

Yorgun hissetmekten bıktınız mı? Diyetinize ve doğru türde yemek yiyip yemediğinize bağlı. Tabii ki, tüm yiyecekler vücuda bir şekilde enerji sağlar, ancak bazıları gün boyunca dayanmanıza yardımcı olurken, diğerleri sadece sizi hızlı bir şekilde sarsabilir. Sürdürülebilir enerji kaynağının tadını çıkarmak için bu yiyecekleri diyetinize dahil edin.

Yumurtalar

Protein söz konusu olduğunda, çok az gıda yumurtayı yenebilir – bunlar sadece bu önemli besin açısından zengin olmakla kalmaz, aynı zamanda vücudun ihtiyaç duyduğu 9 temel amino asidin tümünü içerir. 9’dan biri olan lösin, yalnızca enerji üretimini teşvik etmekle kalmaz, aynı zamanda enerji üretmek için yağ yıkımını da artırır.

Balık

Yumurta gibi, bazı balıklar – somon, uskumru ve sardalya gibi birkaç isim – tam protein kaynaklarıdır. Ayrıca vücutta enerji oluşumunu etkileyen bir diğer önemli besin olan D vitamini açısından da zengindirler. Yetersiz D vitamini, düşük enerji ve kas yorgunluğuna neden olabilir.

Kinoa

Süper gıda statüsüne uygun olarak kinoa, vücuda birçok yönden fayda sağlayan besinlerle doludur. Karbonhidratlarda oldukça yüksek olmasına rağmen, düşük glisemik indekse (GI) sahiptir, bu nedenle karbonhidratlar yavaş emilir ve sürekli enerji salınımı sağlar. Kinoa ayrıca beyin ve kas hücrelerinde enerji metabolizmasını geliştiren B2 vitamini açısından da zengindir.

Humus

Daldırma, sandviç sosu veya salata sosu olarak harika ve aynı zamanda harika bir enerji kaynağı. Bütün bunlar nohut, tahin, yağ ve limonun birleşiminden kaynaklanmaktadır. Nohut, karmaşık bir karbonhidrat olduğu ve lif oranı yüksek olduğu için sabit enerji sağlarken tahin, karbonhidrat emilimini yavaşlatmaya yardımcı olan ve kan şekeri seviyelerindeki ani yükselmeleri önleyen sağlıklı yağlar içerir.

Tatlı Patatesler

Doğal olarak tatlıdırlar, lif ve besinlerle doludurlar ve en lezzetli kompleks karbonhidrat kaynaklarından biridirler. Tatlı patatesler ayrıca, enerji üretmek için yağların hücrelere taşınmasında önemli bir işlevi olan C vitamini sağlar.

Ispanak

Demir ve magnezyum, enerji üretim sürecinde önemli oyunculardır ve ıspanak her ikisi açısından da zengindir. Koyu yapraklı yeşil, bizi mutlu hissettiren hormon olan serotonin düzeylerini artırmanın ek yararına sahiptir.

Elma

Doktoru uzak tutmak için günde bir elma yemekle ilgili deyimi bilirsiniz. Aynı zamanda, doğal şekerler ve lifler açısından zengin olduğu için iyi bir yavaş, sürekli enerji salınımı kaynağıdır. Diğer bir artı noktası, vücudun şekerleri yavaş sindirmesine yardımcı olan ve daha sonra daha uzun bir süre boyunca enerjiyi serbest bırakan yüksek antioksidan içeriğidir.

Fındık

Onları atıştırabilir, onlarla pişirebilir, tereyağ haline getirebilirsiniz… Kuruyemişler etraftaki en çok yönlü yiyeceklerden biridir ve aynı zamanda yüksek düzeyde sağlıklı yağlar ile enerji bakımından da yoğundurlar. Bu beş kuruyemiş, enerji seviyenizi yükseltmek istiyorsanız özellikle idealdir: Macadamias, badem, Brezilya fıstığı, antep fıstığı ve ceviz.

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page