top of page

Sabah Spor Yapmak İçin 10 Neden

Güncelleme tarihi: 12 May 2023


1- Yağ Yakımını Arttırın Obez olmayan genç erkekler üzerinde yapılan bir araştırma, kahvaltıdan bir saat önce egzersiz yapanların, öğle veya akşam yemeğinden sonra egzersiz yapanlara kıyasla yağ oksidasyonunda bir artış yaşadığını buldu. Diğer araştırmalar, aç bir durumda egzersiz yapmanın kilo kaybını artırmaya yardımcı olduğunu da göstermiştir.

2. Tutarlılığın Anahtarını Açın Antrenmanınızı sabah ilk iş olarak planladığınızda, diğer taahhütlerin günün ilerleyen saatlerinde araya girmesine izin vermek yerine, bunu gerçekleştirme olasılığınız daha yüksektir. Bu, antrenmanları kaçırma veya ilerlemenizi kesintiye uğratma olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir.

3. Daha İyi Alışkanlıklar Geliştirin Zamanla (bazıları tam olarak 21 gün diyor), bu, uzun vadede size iyi hizmet etmeye devam edecek bir alışkanlık olarak sabah egzersizinin oluşmasına yol açar. Yeni egzersiz rutininizi tamamlamak için temiz yemek yeme veya genel olarak bir şeyleri görmede daha iyi disiplin gibi, hayatınızın diğer alanlarında da zincirleme bir etkisi olacaktır.

4. Enerji Düzeylerini İyileştirin Bazıları sabah egzersizlerini, sizi uyandıran ve gelecek için zihninizi hazırlayan kahvaltıda bir fincan kahveye benzetmiştir. Bu bir paradokstur – sabahları enerjinizi ne kadar çok harcarsanız, günün geri kalanında o kadar fazla enerjiniz olur.

5. Daha İyi Uyuyun Erken yatıp erken kalkmak insanı sağlıklı, zengin ve bilge yapar. Ve eğer denkleme sabah egzersizi eklerse, ona kaliteli bir uyku da verir. Bir çalışmada, sabah 7’de egzersiz yapan katılımcılar, günün ilerleyen saatlerinde egzersiz yapanlara kıyasla en derin ve en uzun uykuyu aldılar.

6. Ruh Halinizi Yükseltin Egzersiz, beyni, ruh halimizi, esenliğimizi ve mutluluk duygumuzu düzenleyen bir hormon olan serotonin salgılaması için tetikler. Şimdi, sabaha başlamak için iyi bir doz alırsanız, günün geri kalanının nasıl geçeceğini düşünüyorsunuz? Serotonin aynı zamanda daha iyi uyku ve sindirim sağlar ve bunların hepsi bir çok iyi hissettiren anlara katkıda bulunur.

7. İnsülin Direncini Azaltın Hipertansiyon, diyabet, Alzheimer, kalp hastalığı – bunlar, hücrelerin insüline iyi yanıt vermediği bir durum olan insülin direnciyle ilişkili önemli sağlık sorunlarının uzun bir listesinin sadece bir kısmıdır. Pankreas daha sonra daha fazla glikoz üreterek telafi etmeye çalışır. Sabah uyandıktan sonra ilk iş gibi aç bir durumda egzersiz yapmanın insülin duyarlılığını iyileştirdiği ve kan basıncını düşürdüğü bulunmuştur.

8. Daha Az Yiyecek İstekleri Sosyal medyada geziniyorsunuz ve ağız sulandıran bir yemek görüyorsunuz ve ani bir yeme isteği duyuyorsunuz. Bu gerçek açlık değil, yemeğe duygusal bir tepki ve sabahları egzersiz yapmanın tomurcukları kırdığı bulundu. Kahvaltı öncesi bir antrenman yapın ve atıştırmak için daha az cazip olacaksınız.

9. Beyni Besleyin Kısa süreli hafıza, odaklanma ve dikkat, görsel öğrenme, karar verme… Bunlar sabah egzersizleriyle bağlantılı bilişsel faydalar arasındadır. Bunun nedeni, sabahları vücudun kortizol gibi bizi uyanık ve uyanık yapan daha yüksek hormon seviyelerine sahip olması olabilir.

10. O Işıltı Işıltılı, ışıltılı bir cilt dilek listenizdeyse, erken uyandırma için alarm kurup harekete geçmek istersiniz. Genel olarak egzersiz cilt üzerinde bu etkiye sahip olsa da, günün başında egzersiz yapanlarda daha belirgin görünmektedir.

Sabah Spor Yapmak İçin 10 Neden
Sabah Spor Yapmak İçin 10 Neden

Comments


bottom of page