top of page

Kol kaslarını geliştirmek için spor salonunda hangi ekipmanlar kullanılmalıdır?


Kol kaslarını geliştirmek için spor salonunda hangi ekipmanlar kullanılmalıdır?
Kol kaslarını geliştirmek için spor salonunda hangi ekipmanlar kullanılmalıdır?

Kol kaslarınızı geliştirmek istiyorsanız, en iyi sonuçları elde etmek için spor salonunda hangi ekipmanı kullanmanız gerektiğini merak ediyor olabilirsiniz. Kollarınızdaki iki ana kas grubu olan biseps ve triseps kaslarınızı hedeflemenize yardımcı olabilecek birçok makine vardır. Bu blog yazısında, kollar için en iyi spor salonu makinelerinden bazılarını ve bunları nasıl etkili bir şekilde kullanacağınızı inceleyeceğiz.


**Preacher Curl Makinesi**


Preacher curl makinesi, bisepslerinizi izole etmek ve güç ve boyutları üzerinde çalışmak için harika bir yoldur. Makinede, üst kollarınızı destekleyen ve hile yapmanızı veya ağırlığı sallamanızı önleyen bir ped bulunur. Tercihinize ve rahatınıza bağlı olarak bukleleri gerçekleştirmek için düz bir çubuk veya bir EZ çubuğu kullanabilirsiniz.


Preacher curl makinesini kullanmak için koltuk yüksekliğini koltuk altlarınız pedin üst kısmı ile aynı hizada olacak şekilde ayarlayın. Çubuğu alttan tutuşla kavrayın ve ön kollarınız dikey olana kadar yukarı doğru kıvırın. En üstte bisepslerinizi sıkın ve kollarınız tamamen uzayıncaya kadar barı yavaşça indirin. İstediğiniz tekrar sayısı kadar tekrarlayın.


Preacher curl makinesini tek kollu bukleler yapmak için de kullanabilirsiniz, bu da her bir bisepse ayrı ayrı odaklanmanıza ve herhangi bir dengesizliği düzeltmenize yardımcı olabilir. Bunu yapmak için açılı bir şekilde oturun ve her seferinde sadece bir kolunuzu kullanın. Pazılarınızın farklı kısımlarını hedeflemek için dirseğinizin açısını da değiştirebilirsiniz.


**Triceps Dip Makinesi**


Triseps dip makinesi, kol kütlenizin yaklaşık üçte ikisini oluşturan trisepslerinizi geliştirmek için güçlü bir araçtır. Makine, omuzlarınıza veya göğsünüze baskı yapmadan ek dirençle dips yapmanızı sağlar. Ağırlığı güç seviyenize ve hedeflerinize göre ayarlayabilirsiniz.


Triseps dip makinesini kullanmak için koltuğa oturun ve kemer veya koşum takımı ile kendinizi sabitleyin. Ellerinizi kolların üzerine yerleştirin ve kollarınızı tamamen uzatın. Dirseklerinizi bükün ve üst kollarınız yere paralel olana kadar kendinizi indirin. Kendinizi başlangıç pozisyonuna geri itin ve istediğiniz tekrar sayısı kadar tekrarlayın.


Triseps daldırma makinesi, daha fazla enerji ve güce sahip olduğunuzda, antrenmanınızın başlarında ağır bir bileşik egzersiz olarak en iyi şekilde kullanılır. Yoğunluğu artırmak ve her seti başarısızlığa götürmek için dinlenme-duraklama tekniğini de kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, yapabildiğiniz kadar tekrar yapın, ardından 10-15 saniye dinlenin ve daha fazla tekrar yapamayana kadar devam edin.


**Oturarak Kürek Çekme Makinesi**


Oturarak kürek çekme makinesi öncelikle bir sırt egzersizidir, ancak alttan tutuşlu düz bir sap kullanırsanız bisepslerinizi de çalıştırabilir. Bu şekilde, bisepsleriniz için mükemmel bir izolasyon egzersizi olan yatarak kablo bukleleri yapabilirsiniz. Makine, hareket aralığı boyunca sabit gerilim sağlar ve herhangi bir momentum veya hileyi ortadan kaldırır.


Biceps için oturarak kürek çekme makinesini kullanmak için kabloya düz bir sap takın ve normalde oturduğunuz bankın üzerine uzanın. Kolu alttan tutuşla kavrayın ve kollarınızı düz bir şekilde önünüzde tutun. Dirseklerinizi yanlarınıza yakın tutarak kolu göğsünüze doğru kıvırın. En üstte bisepslerinizi sıkın ve kollarınız tekrar düz olana kadar kolu yavaşça indirin. İstediğiniz tekrar sayısı kadar tekrarlayın.


Oturarak kürek çekme makinesi, gerilim altındaki süreyi artırmak ve bisepslerinize kan pompalamak için yavaş negatiflerle yüksek tekrarlı bir egzersiz olarak en iyi şekilde kullanılır. Ayrıca daha fazla uyarım ve büyüme için hammer curls veya incline curls gibi başka bir biseps egzersizi ile üst set yapabilirsiniz.


**Triceps Uzatma Makinesi**


Triseps uzatma makinesi, preacher curl makinesine benzer, ancak trisepsleriniz içindir. Üst kollarınızı destekleyen bir pedi ve genellikle dikey veya hafif açılı tutma kolları vardır. Makine, trisepslerinizi izole etmenize ve tam bir hareket aralığı boyunca çalıştırmanıza olanak tanır.


Triseps uzatma makinesini kullanmak için koltuk yüksekliğini dirsekleriniz tutacakların pivot noktası ile hizalanacak şekilde ayarlayın. Kolları üstten tutuşla kavrayın ve kollarınızı tamamen uzatın. Dirseklerinizi bükün ve kolları, makinenin açısına bağlı olarak alnınıza veya başınızın arkasına değene kadar indirin. Kollarınızı tekrar uzatın ve istediğiniz tekrar sayısı kadar tekrarlayın.


Triseps uzatma makinesini tek kollu uzatma yapmak için de kullanabilirsiniz, bu da her bir trisepse ayrı ayrı odaklanmanıza ve dengesizlikleri düzeltmenize yardımcı olabilir. Bunu yapmak için, her seferinde yalnızca bir kol kullanın ve diğer elinizi stabilite için pedin üstüne yerleştirin.


Triseps uzatma makinesi en iyi şekilde antrenmanınızın sonunda, trisepslerinizi bir tükenmişlik seti ile bitirmek istediğinizde yüksek tekrarlı bir egzersiz olarak kullanılır. Yoğunluğu ve yorgunluğu artırmak için damla setler veya kısmi tekrarlar da kullanabilirsiniz.


Comments


bottom of page