top of page

Diyet Yerine Doğru Beslenmek

Güncelleme tarihi: 12 May 2023

Diyet Yapmayın Doğru Beslenin!

Gerçek şu ki: Çoğu diyet programı, kısa vadeli kazançlar için tasarlandıkları için uzun vadede fayda sağlamayabilir. Sadece davranış değişikliği ile kalıcı sonuçlar elde edebilirsiniz. Psikolojiniz yemek kararlarınızı etkiler. Sezgisel olarak yemek yemeyi öğrenmek çok önemlidir ve bunu şu şekilde yapabilirsiniz:

Açlığınızı Tanıyın

Gerçekten acıktınız mı yoksa sadece canınız mı çekiyor? Açlık  genellikle fizyolojik olmaktan çok duygusal bir işarettir. Öğünler arasında acıkıyorsan, sadece sıkılmış veya stresli olabilirsiniz.

Duygularınızı Yönetin

Duygusal bir açlık krizi yaşadığınızda onunla başa edebilmek için gıda dışı bir yol bulun. Günün sıkıcı olması size açlık hissettiriyorsa bir aktivite yaratın, ya da yalnız hissediyorsanız bir arkadaşınızı arayın, stresli hissediyorsanız durmayın hemen egzersiz yapın. Açlığınızı kontrol edecek ve odağınızı başka bir yöne çevirecek sağlığınız açısından çok daha faydalı olabilecek seçenekler her zaman mevcuttur.

Yemek Zamanlarına Dikkat Edin

Yiyecekleri çok düşünmeden ağzınıza atma eğiliminde misiniz? Dikkatsizce yemek yemek, doyduğunuzu ve yemeğin tadının nasıl olduğunu fark etmeyeceğiniz için aşırı yemeye neden olabilir. Yemek öğünlerinizi belirli bir programda ilerletmek; yeterince yediğinizi fark ettiğinizde durabileceğiniz ve daha iyi yemek seçimleri yapma eğiliminde olacağınız anlamına gelir.

Her Besinden Dengeli ve Ölçülü Faydalanın

Karbonhidratlar genellikle kötü ve sağlıksız besinler olarak bilinir ancak sağlığınız için gereklidir. Kendinizi ne kadar kısıtlarsanız, muhtemelen canınız o kadar karbonhidratlı besin isteyecektir. Bu herkese sınırsız karbonhidrat besini önermek değildir tabii ki dengeli ve ölçülü olmak zorundasınız her zaman.

Diyet Yerine Doğru Beslenmek
Diyet Yerine Doğru Beslenmek

Comments


bottom of page