top of page

ANTRENMAN ÖNCESİ VE SONRASI BESLENME NASIL OLMALI ?

Güncelleme tarihi: 12 May


Cevap : Spor Yaparken Beslenme Alışkanlığı , antrenman performansına doğrudan etki eden bir unsur olarak üzerinde dikkatle durulması gereken bir konudur. Spor ve beslenme arasındaki sıkı ilişki hakkında bilgi sahibi olarak doğru beslenme yöntemlerini öğrenebilir ve antrenman performansını artırabilirsin. Peki idman sırasında gösterdiğin performansı artırmak için egzersize başlamadan önce ve bitirdikten sonra nasıl beslenmelisin?

Tulipa Spa&Health Club’ta Uzman diyetisyenimiz eşliğinde spor öncesi ölçüm ve kontrolleriniz yapılarak sürekli olarak takip altında tutulacak ve hedefinize en doğru şekilde ulaşmanız sağlanacaktır. ölçümünüz sonrasında beslenme konusunda detaylı bilgi alabilirsiniz.

Antrenman Öncesi Beslenme

 1. Antrenman öncesinde beslenirken tek bir gıda grubuna ağırlık vermektense protein, karbonhidrat ve sağlıklı yağlar bakımından dengeli bir öğün hazırlamak en doğru yaklaşımdır.

 2. Öğünün büyüklüğünün ve içerdiği besin miktarının yapılacak antrenmanın şiddetine ve süresine göre ayarlanması gerekir.

 3. Antrenman öncesi öğün, egzersize başlamadan en az 1 saat önce tüketilmelidir. İdmandan hemen önce tüketilen besinler, kan dolaşımının sindirim sistemine odaklanmasına neden olacağından antrenman performansını olumsuz etkiler.

 4. Antrenman öncesinde hangi tür karbonhidratın tüketildiği de oldukça önemli bir konudur. İdman öncesinde basit karbonhidrat alınması kan şekerini hızlı bir şekilde yükseltip ani bir şekilde düşürebilir. Böyle bir durumda egzersiz performansın olumsuz etkilenebilir.

 5. Egzersiz öncesi karbonhidrat olarak tahıllı ekmek, sebze, meyve veya kepekli makarna gibi kompleks karbonhidratların alınması tavsiye edilir.

 6. Bununla birlikte antrenman öncesinde yüksek miktarda şeker ve yağ içeren besinler ile kızarmış yiyeceklerden uzak durulması gerekir.

Antrenman Sonrası Beslenme

 1. Antrenman sonrasında yapılacak öğün, yapılan egzersizin türüne, süresine ve sporcunun kişisel özelliklerine göre değişiklik gösterir.

 2. Egzersiz sonrası beslenme, antrenman sırasında boşaltılan glikojen depolarının tekrar doldurulmasını için çok önemlidir. Bu sayede idman süresince yoğun olarak çalışan kasların bir sonraki güne hazırlanması sağlanır.

 3. Eğer glikojen depoları doldurulmaz ise bir gün sonraki antrenmana hazırlanamayan kasların kütlelerinde azalma meydana gelir.

 4. Antrenman sonrası için ideal bir öğün, protein ve karbonhidrat bakımından yeterli olmalıdır. Fazladan alınan protein ve karbonhidrat yağ olarak depolanacağından besin miktarlarının ayarlanmasına özen gösterilmesi gerekir.

 5. Egzersiz sonrası alınan protein kasların gelişmesini sağlarken tüketilen karbonhidrat ise glikojen depolarının doldurulmasına yardımcı olur.

 6. İdman sonrasında beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise sıvı alımıdır. Yoğun bir kardiyo antrenmanından sonra vücudun kaybettiği sıvı, en kısa sürede tamamlanmalıdır.

 7. Antrenman sonrası alınan sıvının yeterli miktarda elektrolit ve mineral içermesine de özen gösterilmelidir.

Tulipa Spa&Health Club’a üye olarak Alanında uzman eğitmenlerinin ve ekibin sağladığı yönlendirme ve motivasyon sayesinde hedeflerine daha kısa sürede ulaşabilirsin.

                                                                                                                                                            Tulipa Spa&Health Club Fitness Departmanı

#spor #beslenme #diyetisyen #sağlık #fitness #motivasyon #antrenman #gym

bottom of page